Știri pe scurt

David Popovici, evoluție modestă în ultima probă de la Mondialul de Natație

David Popovici

Înotătorul român David Popovici a continuat evoluția modestă, în ultima cursă de la Mondialele de Fukuoka. Sportivul român a terminat cursa de 100 de metri liber pe locul 6 din 8. Însă, Popovici are timp de reflecție pâna la următorul eveniment important și anume Jocurile Olimpice de la Paris de la anul.

David Popovici deține titlul la 100 respectiv 200 de metri liber, însă în actuala ediție a Campionatului Mondial de Natație a avut o evoluție modestă, la 200 de metri a terminat pe locul patru, deși, a condus aproape în permanentă, românul a cedat pe finalul probei.

În cursa de astăzi de 100 de metri, după prima tură de bazin sportivul român a fost pe ultima treaptă a podiumului, însă, până la finalul probei a mai coborât trei poziții până pe locul șase. Proba de 100 de metri a fost câștigată de australianul Kyle Chalmers, potrivit Adevarul.ro.