Lifestyle

Adevarul despre AVEREA Simonei Halep. Cat de bogata este in realitate tenismena!

Adevarul despre AVEREA Simonei Halep. Tenismena a intrat in top 5 cele mai bine platite sportive din ultimul an. Iata cat de bogata este in realitate.

Forbes a anunțat că românca Simona Halep este pe locul patru în clasamentul celor mai bine plătite sportive în perioada 1 iunie 2019 – 1 iunie 2020.

Simona Halep a obţinut în intervalul luat în calcul 10,9 milioane de dolari, sumă din care 6,9 milioane sunt premiile, iar 4 milioane bani din contractele de sponsorizare.

Primul loc în clasament este ocupat de Naomi Osaka, cu 37,4 milioane de dolari (3,4 milioane de dolari premii, 34 de milioane din contracte de sponsorizare). Serena Williams ocupă poziţia a doua, cu 36 de milioane de dolari (premii – 4 milioane, contracte de sponsorizare – 32 de milioane).

Simona Halep a câștigat primul turneu la care a participat după ridicarea restricțiilor legate de pandemia de COVID-19. Jucătoarea din România a învins-o în finala de la Praga pe Elise Mertens după două seturi spectaculoase: 6-2, 7-5.

Sportiva aflată pe locul 2 în clasamentul WTA a primit după acest succes un cec de 43.000 de dolari. Pentru Simona Halep este turneul cu numărul 21 câștigat în carieră.

Românca este la o distanță considerabilă față de ocupanta primului loc la încasări, Naomi Osaka, cu 37,4 milioane de dolari. Paradoxal, japoneza a câștigat aproape de două ori mai puțini bani din premii (3,4 milioane de dolari), însă a avut incasări impresionante din sponsorizări (34 de milioane de dolari).
Bianca Andreescu, ocupanta locului cinci, a obţinut într-un an 8,9 milioane de dolari (premii – 4,9 milioane de dolari, contracte de sponsorizare – 4 milioane).