Știri pe scurt

Benfica Lisabona a câștigat Supercupa Portugaliei, dragonii au trecut la pas de FC Porto

sursă foto: Eurosport

Benfica Lisabona a cucerit pentru a noua oară în istoria sa Supercupa Portugaliei la fotbal, după ce și-a învins adversara, FC Porto, cu 2-0 în finala disputată miercuri seara pe Estadio Municipal din Aveiro.

Niciuna din echipele de fotbal nu a marcat în prima repriză, Benfica și-a asigurat victoria cu reușita argentinialului Angel Di Maria din minutul din minutul 61 și a croatului Petar Musa din minutul 68. FC Porto au reușit să marcheze în minutul 90 însă golul atacantului brazilian Galeno nu a fost validat.

„Dragonii” au terminat partida în 10 după ce Pepe a fost eliminat în minutul 90+1. Benfica Lisabona mai are în palmares 38 de ttitluri de campioană a Portugaliei, potrivit Agerpres.