Lifestyle

Debutul lui Ronaldo în derby-ul Manchester United – Manchester City. Cum s-a încheiat meciul

Debutul lui Ronaldo în derby-ul Manchester United – Manchester City nu a reușit să resuscite echipa.  Manchester City s-a impus fără probleme în derby-ul cu rivala Manchester United, scor 2-0. „Diavolii” au fost de nerecunoscut, înverșunarea n-a fost însă ca în alte vremuri, pe teren existând o singură echipă, cea a „cetățenilor”.

Cristiano Ronaldo a semnat singura mare ocazie a lui United, un voleu în forță parat de Ederson. Egalarea a părut doar o utopie pentru „diavoli”, subordonați total de elevii lui Guardiola.

Derby-ul Manchester United – Manchester City a deschis etapa cu numărul 11 din Premier League, acesta fiind primul United – City pentru Cristiano Ronaldo de la revenirea în Albion.

Trupa lui Guardiola a deschis scorul după doar 7 minute, după un autogol al lui Eric Bailly. Ritmul de pase impus de City a fost amețitor pentru Manchester United, o echipă dezorientată, care mai mult ca sigur va rămâne fără antrenorul Ole Gunnar Solskjær.

Manchester City a tranșat derby-ul încă din prima repriză

După o serie de parade incredibile ale lui De Gea, Manchester United a cedat definitiv inițiativa în prelungirile primei reprize, când Bernardo Silva a înscris în urma unor imense apărute în apărarea gazdelor. 2-0, șah-mat încă de la pauză!

Repriza secundă a fost dominată în întregime de City, care n-a mai izbutit însă să scrie. „Cetățenii” obțin o victorie de rutină în fața rivalei și se apropie la două lungimi de liderul Chelsea, în timp ce United rămâne pe 5.

Rezultatul meciului: Manchester United – Manchester City 0-2