Lifestyle

Naomi Osaka, campioana US Open. E cel de-al treilea titlu de Grand Slam al său

Naomi Osaka, campioana US Open. E cel de-al treilea titlu de Grand Slam al său.

Într-o partidă disputată în trei seturi, Naomi Osaka a reușit să câștige pentru a doua oară  US Open, după victoria împotriva Victoriei Azarenka, scor  1-6, 6-3, 6-3. Osaka urmează să urce trei locuri în WTA după victoria de la Flushing Meadows.

Victoria Azarenka, în vârstă de 31 de ani, a fost și ea nr. 1 WTA. Azarenka a ratat şansa de a deveni a patra mamă care câştigă un turneu de Grand Slam. Naomi Osaka, în vârstă 22 de ani, și fost lider mondial, a câştigat finala turneului de la Flushing Meadows după o oră şi 54 de minute.

După primul set pierdut cu 1-6, japoneza a reuşit să întoarcă meciul şi să plece acasă cu trofeul. Este al treilea turneu de Grand Slam pe care îl câştigă Osaka în carieră.

Pentru a savura victoria, Naomi Osaka s-a întins pe teren imediat după ce a reuşit punctul decisiv, conform digi24.ro.

„Da, am facut asta pentru ca tot timpul ii vad pe ceilalti cazand la pamant. Dar m-am gandit ca te poti accidenta daca faci asta, asa ca am ales varianta sigura,” a explicat tenismena japoneză.