Lifestyle

Calificarea României U21 la Campionatul European devine o obișnuință. Pentru a doua oară la rând vom fi prezenți la CE de tineret

Ieri seară, de la ora 20.30, a avut loc pe stadionul „Ilie Oană”, partida de fotbal dintre naționalele U21 a României și cea a Danemarcei. Meciul s-a jucat cu calificarea pe masă, fiind nevoie doar de un egal pentru a participa pentru a doua oară la rând la Campionatul European de tineret.

După emoția trăită la ultimul Campionat European U21, se pare că echipa antrenată de Adi Mutu a data dovadă de tărie de caracter și determinare, întrucât pentru a doua oară la rând, ne-am calificat la CE. În cazul unei victorii, calificarea ar fi fost asigurată direct, însă după acest egal și înfrângerea neașteptată a Belgiei în fața Bosniei și Herțegovina cu scorul de 3-2, ne-am calificat de pe poziția a doua, fiind beneficiarii unui sistem „cea mai bună echipă din cele cinci de pe locul 2”.

Meciul a fost dominat în totalitate de către echipa noastră, reușind să ratăm o mulțime de ocazii de a înscrie. Ca o diferență față de celălalt Campionat European, se pare că ne lipsește un atacant de careu precum George Pușcaș, sistemul adoptat de Adi Mutu cu Ianis Hagi și Ionuț Costache drept atacanți, a creat numeroase probleme, dar nu am reușit să marcăm.

Scorul a fost deschis de danezi, în minutul 50, prin penalty, de Nikolai Laursen. Tricolorii au egalat însă în minutul 72, prin reușita lui Valentin Costache. În minutul 58, Danemarca a rămas în zece oameni, după ce Hausner a fost elimiat pentru un fault la Măţan. Iar în minutul 55, Costache a marcat, dintr-o pasă a lui Olaru, gol care a fost însă anulat fiind marcat din offside. Acesta a fost ultimul meci din Grupa a 8-a a preliminariilor, iar România se califică astfel la Euro de pe locul 2 al grupei.

Adi Mutu a declarat după meci:

”Am stat bine, mai ales că pe final au avut o pasivitate ieșită din comun. Ei s-au pus pe două linii, a fost important obiectivul, calificarea. Aș vrea să dedic victoria familiei mele, mamei mele în special, e ziua ei de naștere astăzi. Este un lucru important pentru mine această calificare, pentru această generație de băieți extraordinari. Ei vor forma naționala mare. E important pentru România, trebuie să-i mulțumim și lui Mirel Rădoi, pentru că și el a contribuit cu 10 puncte”, a declarat selecționerul Adrian Mutu.

Campionatul European U21 va fi găzduit de Ungaria şi Slovenia. Meciurile din faza grupelor sunt programate între 24 şi 31 martie 2021, iar echipele care se vor califica mai departe se vor confrunta în etapele eliminatorii, care ar urma să aibă loc între 31 mai și 6 iunie 2021.

Aceasta este a doua calificare consecutivă a naționalei de tineret a României la un Campionat European. La precedentul turneu final, tricolorii au ajuns până în semifinale.